UVÁČIK AUGUSTIN

Včelař srdcem i duší. Přestože nyní dělá včelařinu jako hobby, nebylo tomu tak vždycky. Absolvoval denní studium na včelařské škole v Nasavrkách.V minulosti vedl velký včelařský podnik s více jak 700 včelstvy na jihu Čech a jižní Moravě. V současné době působí jako Učitel včelařství při ČSV pro celou ČR, zároveň dělá pro SVS ČR prohlížitele včelstev. Organizuje Besedy pražských včelařů, které navštěvují svými přednáškami odborníci napříč všech názorů od vědců až po řadové včelaře.  Je Jednatel ZO ČSV Praha 5 – Řeporyje v které je 42 včelařů, kteří mají 342 včelstev, v působnosti obcí Řeporyje, Řepy, Slivenec, Holyně, Stodůlky a Ořech. Člen MěV ČSV Praha kde aktivně propaguje včelařství pro veřejnost, nebo se zasluhuje o vzdělávání včelařů, kde si jej jako odborníka  zvou ZO a OO ČSV po celé ČR. Provozovatel veřejně přístupných kamer v úlech kde jde pozorovat život včel 24 hodin denně a 365 dnů v roce, odkaz: www.VcelyOnline.cz . Aplikovaný výzkum „úlových včel“. Včelaří vždy technologicky podle nejnovějších světových trendů se zaměřením na racionalitu, efektivitu. Rád si testuje systémy a technologie než jej začne používat, přesto si vždy udržuje jednoduché metody, které fungují a včelaření nekomplikují. Je autorem zabezpečení včelstev v ČR pomocí GPS, po velkých výskytech krádeží včelstev v roce 2015, lze shlédnout na https://www.gpsdozor.cz/vcelar/. Zloděje lze chytnout pomocí sledování odcizených úlů ve spolupráci s Policií ČR přímo při činu.

Autor a propagátor prvního včelařského pozdravu „Včelám dík“. Autor mnoha odborných článků v časopise Včelařství a Moderní včelař. Internetové diskuze se zaměřením na včelařství. Profilový Facebooku a Youtube provozovaný svým jménem. Vývoj nového úlového systému Mamut s obřími plásty 80 x 40 cm. Každoročně mentoruje Kurzy pro začínající a pokročilé včelaře s Certifikací na Praze 2, přímo v Jedličkově ústavu, kde veškeré zázemí poskytují Vyšehradští včelaříci.

První střešní stanoviště o které se do současnosti pečuje je stanoviště Vyšehradských včelaříků na OC Chodov, Praha 4. Zde probíhá během sezóny několik ukázek včelaření přímo za skleněnou vitrínou kde se nemusí zúčastněný bát žihadla, včetně Medobraní ve spolupráci s kamarádem Jiřím Cafourkem, který je zároveň předsedou ZO ČSV Praha 1, 2 a 3. Akce využívá OC Chodov ke svému PR a chodí zde každoročně mnoho návštěvníků, převážně maminek s dětma. Stanoviště dosahuje za svoji dobu velmi dobrých medných sklizní.

Druhé střešní stanoviště je na Hotelu Intercontinental, Praha. Otevření tohoto prvního „hotelového“ stanovišti na světě proběhlo za účasti velkého zájmu medií. Med slouží v kuchyni a zájem zde mají převážně hosté při snídaních, kdy si berou produkt přímo ze stékajícího plástu. Na tomto místě byl poprvé v Čechách „pasován“ Včelařský rytíř pan Miroslav Kubec, který v hotelu působí jako exkluzivní šéfkuchař a Prezident Kuchařských asociací pro Evropu. U včel již bylo mnoho velmi známých osobností, jako je Generální tajemník OSN Ban Ki Moon nebo různé celebrity z české scény, či zahraničí. Stanoviště je stále vyhledáváno televizními štáby při natáčení „včelařských“ zpráv nebo dokumentů, kde se většinou účastní pan Uváčik a pan Kubec z IC. Lze se stanoviště vidět Letnou, Pražský hrad, Strakovu vilu - Úřad vlády, Žižkovskou věž na Praze 3 či Ministerstvo dopravy. Krásné místo kde lze vidět plujícím parníky a lodě na Vltavě. Sklizeň medu v roce 2014 se svými 72 kg na včelstvo, jasně odpověděla, že je na velmi lukrativním místě i pro včely. Med byl laboratorně zkoumán s vynikajícími parametry, které chemicky odpovídají ekologicky čistým oblastem jinde v ČR.

Další dvě privátní včelí stanoviště jsou na střechách Malé Strany a Hradčan, Praha 1. Majitelé si nepřejí být zveřejňováni. Med je využíván v těchto rodinách.

V pořadí páté střešní stanoviště bylo Uváčikem zřízeno pro kroužek „Řepské včelky“ na Praze 6 na veterinární klinice Jaggy. V současné době jej veden rodákem z Řep Ing. David Kincl, člen výboru ZO ČSV Praha 5-Řeporyje  a s dětmi se zde schází pravidelně jednou týdně. Je zde panaromatický výhled a včely jsou na nejvyšším bodě u Letiště Václava Havla, Praha v blízkosti slavné Bílé Hory, kde v roce 1620 byla Bitva v Třicetileté válce.

V roce 2015 začíná nová etapa v budování dalších střešních včelích stanovišť pod patronací Uváčika, mezi plány patří např. ZŠ Veselá škola, Praha 1, nebo historický centrální „Zemský dům“ JMK Brno, dokonce dva hotely vysokého standartu v Brně, další jedno privátní stanoviště v Praze.  S expanzí střešních se uvažuje  o speciálním Kurzu pro začínající městské včelaře.

Chov včel probíhá vždy v nástavkových úlech Adamcovy míry 39 x 24 cm se čtyřmi až pěti nástavky, technologie prakticky vylučuje rojení, které by ve městě mohlo znamenat komplikace. Matky včelstev kraňského plemene Singer F1, jsou velmi přísně vybírány s ohledem na doprovodné vlastnosti, jako je mírnost-nebodavost, medný užitek a čistící pud. Úly umístíme tak, aby nikomu nepřekáželi a včely měly co nejlepší podmínky k životu. Ke každému stanovišti je individuální přístup a uzavřený systém používání včelařských pomůcek s ohledem na přenos včelích nemocí. Střecha a provoz včelaření musí splňovat i bezpečnostní prvky budov. Na místě jsou vždy dodržována pravidla SVS ČR, hlášení umístění prováděno na ČMJCH, aj.

S pozdravem Včelám dík.

Kontakt: