VORÁČ MARTIN

Včelaří na ZŠ Londýnská, Praha 2

Něco z historie této školy

Budova školy byla postavena již v roce 1893 a do roku 1962 byla využívána pro potřeby gymnázia. Mezi absolventy gymnázia patří řada významných osobností, ze kterých uvádím například:

  • Edvard Beneš - druhý prezident Československé republiky 
  • Václav Klaus - bývalý prezident České republiky. 
  • Otakar Fišer - pozdější univerzitní profesor, překladatel a dramaturg Národního divadla, 
  • Ladislav Vycpálek - význačný skladatel moderní symfonické hudby

Následně byla do budovy umístěna základní škola, která je zde dosud. Současným pojetím vzdělávání patří škola mezi průkopníky moderních metod výchovy a vyučování žáků. Více na www.londynska.cz

Jak to začalo

Tedy není náhodou, že jsem se jako vychovatel a školník rozhodl spolu s kolegyní přidat k našim mnoha školním aktivitám další, netradiční. Máme na střeše menší terasu (dříve zde byla hvězdárna) a ta přímo vybízela k nějakému využití. A odtud již bylo ke včelaření jen kousek. Nakoupil jsem úly a včely, absolvoval několik kurzů a úspěšně prošel svým prvním i dalším medobraním. Učím se „za pochodu“ a asi svým včelkám někdy lezu dost na nervy. Ale lepším se.

Mám na terase ve výšce cca přes 20 metrů pět úlů situovaných česny přibližně na jihovýchod.

První medobraní jsem měl letos 8. června. Celkem jsem z jednoho vyzimovaného včelstva vytočil přes 40 kg skutečně výtečného medu. Pokud dá Bůh a já neudělám chyby, ostatní čtyři včelstva by měla dávat med příští rok.

Co bude dál

Od září školního roku 2017/2018 se chystám založit další z mnoha kroužků, máme jich na škole přes padesát. Počítám tak s deseti, max. dvanácti dětmi, spíše staršího věku, ale ani mladším nadšencům nezůstanou dveře zavřené. Včelařit budeme zatím s mými včelami. Máme jako škola v centru omezené prostorové možnosti. Věřím ale, že časem třeba najdeme někde v našem blízkém okolí místo, kde bychom mohli instalovat i naše školní včely a třeba získáme k užívání i nějakou malou místnost, která by sloužila jako klubovna i dílna zároveň. Cíl je jednoznačný – nadchnout děti tak, aby v blízké budoucnosti začaly samostatně včelařit, třeba na chatě, u dědečka a babičky, v satelitním městečku, kde mnozí bydlí… a měly z toho radost i užitek.

No, to je asi vše, myslete na nás, jakoukoli pomoc či dar na naši činnost neodmítáme a těšte se na další info.

S pozdravem „Včelám dík“ Martin Voráč, radostný včelař

Kontakt:   vorac@londynska.cz;   +420603572706